EET - elektronická evidence tržeb

Obsah | Rejstřík | Základní dovednosti | Videonávody | Klávesové zkratky

D_Eet_Etrzby.png

EET – elektronická evidence tržeb je přiznávání tržeb (hotovostních, kartou apod.), případně jejich storno správci daně a následná evidence a tisk potvrzujících údajů na účtenkách, pokladních dokladech, stvrzenkách atd. Evidenci tržeb upravuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb (dále jen ZoET).

Princip fungování EET v programu DUEL

  • V číselníku Pokladní místa pro EET se evidují údaje, které získáme pro jednotlivé provozovny od správce daně (režim evidence, čísla provozoven, certifikáty atd.)

  • Tato pokladní místa jsou napojena na "hotovostní" dokladové řady v číselníku Doklady / Doklady DE.

  • Ve všech agendách a operacích, které jsou svou povahou "příjmem hotovostních tržeb" se při pořizování dokladů s výše uvedenými dokladovými řadami vyvolá EET akce, která zajistí vygenerování záznamu o evidované tržbě. V závislosti na nastaveném režimu a dostupnosti internetového připojení se případně rovnou provede komunikace se servery finanční správy pro získání FIK – fiskálního identifikačního kódu, případně se svépomocí vygeneruje PKP – podpisový kód poplatníka.

  • Následný tisk účtenek, pokladních dokladů a stvrzenek už obsahuje tyto kódy.

  • V nové agendě E-tržby je k dispozici prohlížení a správa vygenerovaných EET tržeb.

  • Ve Stavovém řádku program ukazuje aktuální stav "fronty" záznamů k vyřízení.

DUEL umí v agendě E-tržby údaje o EET odesílat přímo (v běžném i zjednodušeném režimu, při online i offline připojení k internetu), umí vytvořit soubor pro přenos na jiný počítač s DUELem nebo pro zpracování externí aplikací, umí soubory s tržbami odjinud načítat a zajistit jejich automatické nebo vynucené zpracování.

Obsah stránky:

 

Co udělat pro zahájení EET

Administrativní a technické přípravné úkony

  1. Na stránkách Statistického úřadu si zjistíme své NACE kódy podnikání (pomocí zadání IČO).

  2. Na stránkách EET si zjistíme, od kdy máme dle kódů NACE povinnost EET realizovat.

  3. Na Finančním úřadě si včas před okamžikem povinnosti EET osobně nebo přes datovou schránku požádáme o přístupové údaje k portálu EET.

  4. Těmi se přihlásíme na portál a zaevidujeme zde své provozovny, ke kterým získáme identifikační údaje a vygenerujeme si certifikáty pro komunikaci se servery správce daně.

  5. Na počítač s verzí DUEL 13 nainstalujeme tyto certifikáty.

Úkony v programu DUEL

  1. V Parametrech firmy zkontrolujeme DIČ, zda souhlasí s tím, pro které jsme nechali generovat EET certifikáty.

  2. Ve zpracovávané firmě si naplníme číselník Pokladních míst pro EET a nastavíme jednotlivým místům odpovídající údaje z portálu EET a další parametry zpracování EET včetně certifikátu.
    Samozřejmě si zapneme Ověřovací mód.

  3. Pořídíme nové (nebo upravíme stávající) dokladové řady (v číselníku Doklady / Doklady DE) pro platby EET a propojíme je s Pokladními místy pro EET. Zkratky dokladových řad nesmí obsahovat diakritiku ani mezery.

  4. V Ověřovacím módu si vyzkoušíme příjem plateb – tržeb a EET komunikaci se servery správce daně. Otestujeme i tisk účtenek.

  5. Vygenerované záznamy a jejich stav najdeme v agendě E-tržby.

  6. K datu zahájení z bodu 2 vypneme Ověřovací mód a zahájíme Ostrý provoz EET.

toppage.gif Začátek stránky

Základní pojmy a informace

Režim evidence tržeb

Údaje o tržbách lze evidovat v běžném nebo ve zjednodušeném režimu, který se nastavuje v číselníku Pokladních míst pro EET:

V agendě E-tržby jsou k dispozici dvě tiskové sestavy s názvem Informační oznámení - běžný režim a Informační oznámení - zjednodušený režim. Z nich si můžeme vytisknout informační oznámení, které máme povinnost viditelně vyvěsit na provozovně, které se týká EET.

Ověřovací mód

V Ověřovacím módu nevrací správce daně FIK, ale pouze informace o zpracování a o chybách. DUEL v tomto režimu navíc zobrazí pro kontrolu každý záznam, právě odeslaný do EET a případná hlášení o chybách při komunikaci s daňovým portálem. V tomto režimu neprobíhá evidence tržeb, proto nesmí být nastaven při "ostrém prodeji".

Kde v DUELu vznikají evidované tržby a za jakých podmínek

Při použití odpovídající "hotovostní" dokladové řady z číselníku Doklady / Doklady DE a se zohledněním nastavení v Parametrech firmy v sekci Správa firmy se do agendy E-tržby vygenerují EET záznamy z těchto míst v programu:

Částečná úhrada, DPH a EET

Pokud je do EET odesílaná částka platby, která neodpovídá částce Celkem hrazeného dokladu (a/nebo není vyplněna tabulka DPH), program se snaží vypočítat tzv. koeficient podílu úhrady a předpisu. Do agendy E-tržby pak odešle tabulku DPH vyplněnou poměrem podle spočteného koeficientu. Pokud se částky platby a předpisu rovnají, je koeficient 1 a tabulka DPH se "sklopí" z předpisu beze změny.

EET a prodej použitého zboží

Na všech místech, kde lze odeslat doklad do EET, je zapracovaná podpora prodeje použitého zboží tak, aby datová věta tomuto speciálnímu případu odpovídala. V obou fakturacích je zapracovaná zjednodušená metodika zadávání prodeje použitého zboží, v této souvislosti jsou upraveny sestavy faktur tak, aby odpovídaly náležitostem daňových dokladů.

toppage.gif Začátek stránky

Související témata

Pokladní místa pro EET, E-tržby,

toppage.gif Začátek stránky