Úvodní strana » Aktuality » Novela zákona o platebním styku

Novela zákona o platebním styku

Ilustrační obrázek
02.01.2018
Legislativa
Nový zákon implementuje zejména pravidla z evropské směrnice, tzv. PSD2.

Nový zákon o platebním styku pod číslem 370/2017 Sb. nabude účinnosti 13.1.2018. Vzhledem k rozsahu změn dalo předkládající Ministerstvo financí přednost formě nového zákona před novelizací. Nejdůležitějšími změnami jsou:

Snížení limitu odpovědnosti za ztrátu z neautorizované transakce

  • V praxi jde o situace ztráty či krádeže platební karty. Nový zákon zavádí nižší hranici spoluúčasti 50 eur (asi 1305 korun). Dosud byl limit až 150 eur.

Novela obchodníkům zakazuje účtování poplatku za platbu kartou

  • Zákaz platí pro platby provedené debetními a kreditní kartami od společností Visa nebo Mastercard. Regulace se naopak nevztahuje například na karty Diners Club nebo American Express a na komerční karty, tedy karty vydané podnikatelům. U nich bude účtování poplatku možné i nadále.

Větší bezpečnost při placení na internetu

  • Nově bude, při provedení platební transakce přes internet, potřeba ověřit vaši identitu ve dvou krocích. Kromě klasických údajů jako kombinace jména a hesla nebo údajů o kartě se bude platba povinně autorizovat například pomocí unikátního kódu, který vám přijde na mobil.

Blokace peněz na účtu

  • Podle nového zákona bude blokace možná, jen po udělení souhlasu.

Nové aplikace pro správu financí

  • Banky budou muset zpřístupnit online účty třetím stranám. Samozřejmě, jen pokud s tím bude majitel účtu souhlasit. Třetími stranami se přitom myslí nejrůznější vývojářská studia, jiné banky nebo finanční instituce, které přijdou s aplikacemi na správu osobních financí.
  • Díky službě informování o platebním účtu, budou majitelé účtů moci získávat informace ze všech svých platebních účtů prostřednictvím pouze jedné aplikace.

 

Kompletní znění zákona najdete v tomto odkazu.

 

02. ledna 2018, Gabriela Roučová

Nově totiž bude potřeba při potvrzení platební transakce ověřit vaši identitu ve dvou krocích. Kromě klasických údajů jako kombinace jména a hesla nebo údajů o kartě se bude platba povinně autorizovat například pomocí unikátního kódu, který vám přijde na mobil.

Zdroj: https://www.penize.cz/ucty-karty/326725-novy-zakon-o-platebnim-styku-co-prinese-

Jednou z novinek je snížení limitu odpovědnosti za ztrátu z neautorizované transakce. V praxi jde o situace, kdy ztratíte nebo vám třeba ukradnou platební kartu. Aktuálně platí následující: pokud vám nenechavec neoprávněně vybere z účtu peníze, než stihnete kartu zablokovat, banka vám část peněz vrátí. Na vás ovšem zůstává něco jako spoluúčast. Ta dosud dělala až 150 eur, tedy zhruba 3915 korun. Nový zákon zavádí nižší hranici 50 eur (asi 1305 korun).

Zdroj: https://www.penize.cz/ucty-karty/326725-novy-zakon-o-platebnim-styku-co-prinese-v-praxi snížení limitu odpovědnosti za ztrátu z neautorizované transakce.
V praxi jde o situace, kdy ztratíte nebo vám třeba ukradnou platební kartu. Aktuálně platíující:
pokud vám nenechavec neoprávněně vybere z účtu peníze, než stihnete kartu zablokovat, banka vám část
peněz vrátí. Na vás ovšem zůstává něco jako spoluúčast. Ta dosud dělala až 150 eur, tedy zhruba 3915 korun.
Nový zákon zavádí nižší hranici 50 eur (asi 1305 k                                                                                          

Nabídka

Získávejte aktuální informace
od Ježka přímo do e-mailu

Newsletter