Číselník Sociální pojištění je podpůrná agenda pro modul Mzdy. Parametry obsahují sazby sociálního pojištění pro odvod pojistného zaměstnance i zaměstnavatele za příslušné období. Upozornění Hodnoty vychází z legislativy a jsou dodávány společně s programem, proto doporučujeme do nich ručně nezasahovat. |
Obsah stránky: |
Sociální pojištění
Platnost od – počátek platnosti sazeb a částek pro odvody sociálního pojištění.
Zaměstnanec bez důchodového spoření – sazba pojistného, sráženého ze mzdy zaměstnance, který není účasten důchodového pojištění (II. pilíře).
Zaměstnanec s důchodovým spořením – sazba pojistného, sráženého ze mzdy zaměstnance, který je účasten důchodového pojištění (II. pilíře).
Zaměstnavatel – sazba pojistného odváděna zaměstnavatelem za zaměstnance.
Zvyšovat základ daně – pokud je tento příznak zatržen, bude prováděno zvýšení základu daně o pojistné, jež je povinen hradit zaměstnavatel – dle § 6 odst. 13 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (tzv. brutace, která je v platnosti od 1.1.2008)
Oznámení o výši sazby – určení, zda zaměstnavatel podal oznámení o výši sazby pojistného příslušné OSSZ dle § 7 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení.
Poznámka Výši sazeb upravuje § 7 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení s ohledem na § 6 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření.
Vyměřovací základ
RP nemocenské pojištění (minimum) – hranice rozhodného příjmu zakládající účast na nemocenském pojištění dle § 6 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.
RP důchodové pojištění (minimum) – hranice rozhodného příjmu zakládající účast na důchodovém pojištění dle § 8 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (zmíněný paragraf byl v platnosti pouze do konce roku 2011).
Maximální roční – hranice maximálního ročního vyměřovacího základu vycházející z § 15a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení. Pokud příjmy přesáhnou tuto hranici, neodvádí se pojistné na sociální pojištění.
RP nemocenské pojištění (DPP) – hranice rozhodného příjmu zakládající účast na nemocenském pojištění pro zaměstnance činí na základě dohody o provedení práce dle § 7a zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.
Roční limit hodin (DPP) – hranice maximálního ročního počtu odpracovaných hodin na dohodu o provedení práce u téhož zaměstnavatele dle § 75 zákoníku práce č. 262/2006 Sb.
Slevy na pojistném
Průměrná mzda přepočtená – Průměrná přepočtená mzda dle §21a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení (zmíněný paragraf byl v platnosti pouze v roce 2009).
Výše slevy – výše slevy na pojistném dle §21a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení (zmíněný paragraf byl v platnosti pouze v roce 2009).
Maximální sleva – maximální výše slevy na pojistném dle §21a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení (zmíněný paragraf byl v platnosti pouze v roce 2009).
Nemocenské pojištění
Zaměstnanec – sazba nemocenského pojištění sráženého ze mzdy zaměstnance.
Zaměstnavatel – sazba 1 – první sazba nemocenského pojištění placeného zaměstnavatelem (platí v případě, kdy zaměstnavatel nepodal oznámení o výši sazby pojistného příslušné OSSZ dle § 7 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení). Tato sazba je zahrnuta do celkové procentuelní výše odvodu na sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem.
Zaměstnavatel – sazba 2 – druhá sazba nemocenského pojištění placeného zaměstnavatelem (platí v případě, kdy zaměstnavatel podal oznámení o výši sazby pojistného příslušné OSSZ dle § 7 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení). Tato sazba je zahrnuta do celkové procentuelní výše odvodu na sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem.
Zaměstnavatel skutečnost – skutečná sazba nemocenského pojištění placeného zaměstnavatelem (tedy odpovídající sazba). Tato sazba je zahrnuta do celkové procentuelní výše odvodu na sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem.
Poznámka Výši sazeb upravuje § 7 odst. 1 písmeno a) zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení.
Důchodové pojištění
Zaměstnanec – sazba 1 – sazba důchodového pojištění sráženého ze mzdy zaměstnance, který není účasten důchodového spoření. Jedná se tedy o sražené pojistné na sociální pojištění.
Zaměstnanec – sazba 2 – sazba důchodového pojištění sráženého ze mzdy zaměstnance, který je účasten důchodového spoření. Jedná se tedy o sražené pojistné na sociální pojištění.
Zaměstnavatel – sazba důchodového pojištění placeného zaměstnavatelem. Tato sazba je zahrnuta do celkové procentuelní výše odvodu na sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem.
Poznámka Výši sazeb upravuje § 7 odst. 1 písmeno a) a b) zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení.
Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti
Zaměstnanec – sazba příspěvku na státní politiku zaměstnanosti sráženého ze mzdy zaměstnance.
Zaměstnavatel - sazba příspěvku na státní politiku zaměstnanosti placeného zaměstnavatelem. Tato sazba je zahrnuta do celkové procentuelní výše odvodu na sociální pojištění hrazené zaměstnavatelem.
Poznámka Výši sazeb upravuje § 7 odst. 1 písmeno a) zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení.
Příspěvek při karanténě a izolaci
Poskytovat příspěvek – pokud je tento příznak zatržen bude při karanténě a izolaci poskytnut příspěvek, tzv. "izolačka".
Maximální denní výše příspěvku – maximální výše denního příspěvku při karanténě a izolaci (370 Kč).
Maximální počet kalendářních dní – maximální počet kalendářních dní, na které lze čerpat příspěvek při karanténě a izolaci (14).
Hranice maxima denního průměru (%) – maximální procenta průměrného denního výdělku pro výpočet hodnoty příspěvku (90 %). Pokud součet příspěvku a náhrad překročí uvedená procenta, příspěvek při karanténě a izolaci se snižuje.