V agendě Srážková daň a solidární zvýšení daně jsou zohledněny legislativní požadavky na výpočet částky srážkové daně z příjmů a solidární zvýšení daně příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků pro jednotlivé zpracovávané roky.
Tip pro mzdové účetní: Informace o základu daně pro solidární daň musí být obsažena v mzdovém listě za každý kalendářní měsíc. Poplatník, kterému byl jeho příjem daněn i solidární daní, je povinen podat za příslušný rok daňové přiznání. Upozornění Hodnoty vychází z legislativy a jsou dodávány společně s programem, proto doporučujeme do nich ručně nezasahovat. |
Obsah stránky: |
Srážková daň
Srážkovou daň uplatníme pouze tehdy, kdy u nás zaměstnanec nepodepsal daňové prohlášení a zároveň jeho příjem nepřesáhl rozhodnou částku (konkrétní hodnotu rozhodné částky pro jednotlivé roky nalezneme v údaji „Max. hr. mzdy pro uplatnění srážkové daně“). Od 1.1.2014 lze srážkovou daň uplatnit pouze u zaměstnanců činných na základně dohody o provedení práce dle výše uvedených pravidel.
Platnost od – počátek platnosti sazeb a částek pro daň z příjmů, odváděnou formou srážky a solidární zvýšení daně.
Maximální výše hrubé mzdy - zaměstnanecké příjmy – horní hranice úhrnu příjmů pro uplatnění srážkové daně z příjmů dle § 6 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Maximální výše hrubé mzdy - příjmy z DPP – horní hranice úhrnu příjmů pro uplatnění srážkové daně z příjmů dle § 6 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů pro uplatnění srážkové daně z příjmů z DPP.
Sazba srážkové daně (%) – procentní sazba srážkové daně z příjmů.
Sazba daně při překročení maximální výše hrubé mzdy – minimální procento zálohové daně při překročení hranice hrubé mzdy.
Solidární zvýšení daně
Solidární zvýšení daně je legislativní novinka, jež je v platnosti od 01.01.2013. Týká se pouze zaměstnanců s vyšším měsíčním příjmem. Pokud je příjem zaměstnance vyšší než 4násobek průměrné mzdy (přesnou částku nalezneme v údaji „Minimální měsíční zdanitelné příjmy“), tak z rozdílu mezi úhrnem příjmů a 4násobkem průměrné mzdy vypočteme daň, jejíž sazbu zvýšíme o sedm procentních bodů.
Minimální měsíční zdanitelné příjmy – minimální měsíční limit pro solidární zvýšení daně.
Minimální roční zdanitelné příjmy – roční měsíční limit pro solidární zvýšení daně.
Solidární zvýšení daně (%) – sazba solidárního zvýšení daně.
Poznámka Výši sazeb upravuje § 16a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, průměrnou mzdu nutnou po přepočet těchto limitů je uveden ve vyhlášce č. 324/2012 Sb.
Zálohová daň, Měsíční mzdy, Personalistika