Personalistika - Více pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele

Aktuální firma | Mzdy | Agendy | Personalistika

Obsah | Základní dovednosti | Videonávody | Klávesové zkratky | Rejstřík

Jak zpracovat mzdu při souběhu pracovních poměrů

Tento návod se věnuje postupu práce v případě, kdy má zaměstnanec hlavní a souběžný vedlejší pracovní poměr u téže organizace a je tedy nutno příjmy z obou poměrů zdaňovat společně.

Personalistika

Pro každý poměr pořídíme zvláštní kartu zaměstnance. Pro pořízení jednotlivých karet vedlejších poměrů platí následující pravidla:

  1. V agendě Personalistika pořídíme zaměstnance s kategorií pracovního poměru HPP (případně s jinou odpovídající kategorií) standardním způsobem.
    Pokud zaměstnanec podepsal daňové prohlášení, uvedeme tuto skutečnost na záložce Daň z příjmů s odpovídající slevou na dani.

  2. Pomocí kombinace kláves Shift+Ctrl+N (nebo přes pravé tlačítko myši) vytvoříme pro zaměstnance z bodu 1 kopii karty a upravíme ji dle skutečnosti (typ kategorii pracovního poměru např. DPP, datum nástupu, týdenní úvazek, měsíční či hodinovou mzdu atd).
    V kartě vedlejšího pracovního poměru je nutné doplnit informaci o tom, že se jedná o souběh příjmů a o jaký typ souběhu se jedná (zda pouze daň nebo daň a sociální pojištění).

  3. Dále je nutné v části Daň z příjmů potvrdit, že zaměstnanec podepsal prohlášení k dani (viz bod 1), ale u vedlejšího pracovního poměru nebudou zaškrtnuty žádné daňové slevy (na poplatníka atd – toto je řešeno POUZE u pracovního poměru hlavního).

Poznámka Zdravotní pojišťovna musí být uvedena u všech pracovních poměrů zaměstnance.

Měsíční mzdy

  1. Při pořízení měsíčních mezd je nutné nejprve zpracovat mzdu vedlejšího pracovního poměru, kde na záložce 9. Základ daně bude v poli Úprava při souběhu příjmů uveden základ daně záporem (tzn., že tato částka se připočítá ke mzdě u hlavního pracovního poměru)

  2. Poté zpracujeme mzdu hlavního pracovního poměru, kde na záložce 9. Základ daně uvidíme v poli Úprava při souběhu příjmů stejnou částku jako v bodě 3, ale tentokrát kladně a zbytek mzdy provedeme obvyklým způsobem.

Upozornění  Případné nepřítomnosti je třeba zadat pro všechny dotčené pracovní poměry.

Ostatní pracovní postupy

  1. Nástup do práce (nezbytné tisky a exporty).

  2. Měsíční/Hodinový tarif.

  3. Evidence dovolené.

  4. Odchod na rodičovskou dovolenou a následný návrat (jednotlivé kroky, nezbytné tisky).

  5. Evidence dětí.

  6. Více pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele.

  7. Opětovný nástup stejného pracovníka.

  8. Jak pracovat s průměrným výdělkem pro náhrady mezd.

  9. Jak generovat korekce.

  10. Ukončení pracovního poměru (jednotlivé kroky, nezbytné tisky a exporty).

  11. Jak postupovat při přechodu z jiného mzdového programu.

Související témata

Personalistika