Úvodní strana » Aktuality » DUEL verze 15.1 a nový způsob registrování licence

DUEL verze 15.1 a nový způsob registrování licence

Ilustrační obrázek
07.08.2019
DUEL
Důvody a řešení nového způsobu licenování programu DUEL a registrování počítačů.

S letní verzí programu DUEL, která nese označení 15.1, jsme zavedli nový způsob registrace počítačů. Jsme si vědomi toho, že po instalaci nové verze může dojít k nečekaným komplikacím, které mají však svá řešení (viz níže).

důvody, které nás k novému způsobu registrování vedly

  1. Původní verze programu DUEL nekontrolovala využívání vzdálené plochy Windows (tedy terminálových služeb, spouštění RemoteApp apod.).
  2. Při rozhodování, jaký systém na kontrolu použít, jsme řešili několik možností (online kontrolu, aplikační server, využití trvalých perzistentních spojení DUEL–SQL Server…), ale všechna řešení se ukázala jako technicky nebo provozně komplikovaná a v konečném důsledku pro uživatele také poměrně drahá (např. nutnost zakoupení plné verze MS SQL Serveru apod.). 
  3. Nakonec jsme využili rozšíření stávajícího offline principu definice pevného povoleného počtu vyjmenovaných počítačů také na vyjmenované uživatele.Tato varianta má samozřejmě určité limity v tom, že stejný počítač připojený přímo a podruhé používaný vzdáleně, jsou považovány za dvě odlišná připojení. Při bližším rozboru je však zřejmé, že se technicky o dvě různá připojení skutečně jedná – a tedy je nutné mít dva registrované přístupy.

Uznáváme, že zpřísnění licencování může mít dopad i na uživatele, kteří licenční politiku přímo nezneužívají, ale musí změnit způsob používání naší aplikace.

Pokud jste se i vy dostali do situace, kdy se uživatel v rámci vaší licence k programu DUEL najednou nemůže dostat do programu a k provozu DUELu využíváte vzdálené připojení, týkají se právě vás níže uvedené informace.

možná řešení:
 

  1. Rozšířit licenci o další vzdáleně připojovaný počítač.
  2. Nasadit regulérní terminál server a vždy se připojovat přes něj.
  3. Využít např. TeamViewer (samozřejmě v placené korporátní verzi) a „vzdálený“ přístup realizovat přes sdílenou plochu.

„Ke změně způsobu registrace povoleného počtu počítačů resp. uživatelů počítače v jednotlivých modulech jsme přikročili proto, že mezi klienty bylo stále častěji zjišťováno provozování DUELu na více počítačích, než odpovídalo pořízené licenci.“

Ing. Tomáš Ježek
zakladatel a jednatel Ježek software s.r.o.

 

7. srpna 2019, Gabriela Roučová

Nabídka

Získávejte aktuální informace
od Ježka přímo do e-mailu

Newsletter