Ježek / Novinky a aktuality / Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti pro rok 2024 (vzor 32)

Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti pro rok 2024 (vzor 32)

Legislativa, Homepage
03. 04.2024

Co se má správně uvádět v řádku 10 - Příspěvek zaměstnavatele na daňově podporované produkty na stáří?

Řádek 10 - Příspěvek zaměstnavatele na daňově podporované produkty na stáří v tiskopisu Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti slouží k případnému dodanění ze strany zaměstnance, pokud předčasně ukončí smlouvu o doplňkovém penzijním spoření nebo o životním pojištění.

U životního pojištění je povinnost dodanění zakotvena v zákoně již roky, ale u penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření a penzijního pojištění jde o novinku od roku 2024. Z toho je zřejmé, že v tiskopisu se uvedou pouze ty hodnoty, které plynou ze smluv uzavřených po 1. 1. 2024. Penzijní připojištění již od roku 2013 nelze ani sjednat - řádek pro toto pojištění tedy bude vždy prázdné.

Řádek 10

  • Životní pojištění - uvede se vždy (bez ohledu na datum vzniku smlouvy)
  • Penzijní připojištění - bude vždy prázdné
  • Penzijní pojištění - uvede se pouze, pokud datum vzniku smlouvy je po 1. 1. 2024 (dle zákona 340/2006 Sb.)
  • Doplňkové penzijní spoření - uvede se pouze, pokud datum vzniku smlouvy je po 1. 1. 2024
  • Dlouhodobý investiční produkt (DIP) - uvede se vždy, platnost tohoto produktu je od 1. 1. 2024, starší smlouva tedy existovat nemůže.

Řádek 13

  • Všechny částky se uvádí vždy bez ohledu na datum vzniku smlouvy - jedná se o částky uhrazené poplatníkem, o které byl snížen základ daně v rámci ročního vyúčtování.

 

Podrobnosti najdete v článku Informace k tiskopisu Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňového zvýhodnění za období 2024 na stránkách Finanční správy.

3.  dubna  2024
Zuzana Šimonová
Autor
Zpět na přehled aktualit