Ježek / Novinky a aktuality / Výkaz příjmů DPP a exekuce

Výkaz příjmů DPP a exekuce

Legislativa, Homepage
18. 06.2024

Pozor na součinnost ČSSZ se soudními exekutory. Nový tiskopis Výkaz příjmů DPP (VPDPP) platný od 1. 7. 2024 znamená nové souvislosti pro zaměstnavatele!

Od 1. 7. 2024 mají zaměstnavatelé novou povinnost ohledně zaměstnávání osob činných na základě dohody o provedení práce (DPP). Tato nová povinnost se týká především přihlášením všech zaměstnanců na DPP na ČSSZ a to bez ohledu na výši příjmu. Přihlásí se tedy i ti zaměstnanci na DPP, jejichž příjem nedosahuje 10.000 Kč.

Podrobnosti jsme psali v našich dřívějších aktualitách.

Evidence všech zaměstnanců činných na DPP u ČSSZ může mít ale na zaměstnavatele (potažmo i na jednotlivé zaměstnance) rozsáhlý dopad z hlediska exekucí. Dle § 116 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění má ČSSZ povinnost sdělovat údaje soudům a soudním exekutorům. Soudní exekutor tedy bude mít v tuto chvíli k dispozici informace o příjmech dosud nepojištěných zaměstnanců na DPP (s příjmy do 10.000 Kč).

Ilustrační obrázek notebooku v účetní kanceláři

Zaměstnavatel má povinnost dle § 294 odst. 1 zákona č. 99/1963 Sb., Občanský soudní řád zjišťovat nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy – např. na základě potvrzení z předchozího zaměstnání, ale ne vždy má zaměstnavatel u zaměstnanců činných na DPP toto potvrzení k dispozici. V praxi tedy mohlo nastat, že zaměstnanec činný na DPP má exekuci, ale zaměstnavatel mu z příjmu DPP (do 10.000) nesrážel exekuční srážky, i když měl. Příjem z takovéto DPP je navíc i plně zabavitelnou částkou (pro exekuční srážky), protože zaměstnanec je někde pravděpodobně zaměstnán i na hlavní pracovní poměr a základní nezabavitelnou částku čerpá u tohoto hlavního pracovního poměru.

Od 1. 7. 2024 tedy „lehce“ může nastat situace, kdy soudní exekutor získá informace z ČSSZ (na základě žádosti a splnění § 116) a zjistí, že zaměstnanec je již roky zaměstnán na DPP a z tohoto příjmu nebyla strhávána příslušná exekuční srážka. V tuto chvíli bude patrně „popotahovat“ zaměstnavatele za nedodržení § 294 OSŘ vč. odpovídajících pokut a v nejzazším případě i o doplacení celkové nestržené částky.

Před 1. 7. 2024 tedy doporučujeme věnovat pozornost evidovaným zaměstnancům na DPP – zda neevidujeme někoho, kdo pro nás už dávno nepracuje apod. A u těch opravdu činných na DPP zkontrolovat, zda nejsou v exekučním řízení (např. přes zpoplatněné stránky exekučního rejstříku nebo přes výpis služby CzechPOINT).

Poznámka: Stejné informace si od ČSSZ pravěpodobně vyžádají i Úřady práce pro kontrolu, zda uchazeči o zaměstnání nemají příjmy plynoucí z DPP.

Záznam webináře Změny u DPP od 1. 7. 2024

Objednejte si záznam webináře ze dne 14. 6. 2024, kde naše lektorka paní Vladislava Dvořáková objasnila vše ohledně změn u dohod, věnovala se i této problematice a navíc zodpověděla desítky dotazů z praxe.

 
18.  června  2024
Zuzana Šimonová
Autor
Zpět na přehled aktualit