Ježek / Podpora / Často kladené otázky / DUEL - Modul MZDY

Často kladené otázky

Víme, co vás zajímá a pálí a s čím se nejčastěji obracíte na naši podporu. Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastější dotazy.
Zpět na seznam

DUEL - Modul MZDY

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Umí program spočítat pravděpodobný průměrný výdělek?

07.09.2023, Zuzana Šimonová

Pravděpodobný průměrný výdělek doporučujeme dosazovat do karty zaměstnance ve chvíli jeho nástupu do zaměstnání - pro případy, že hned v měsíci nástupu budou např. nemocní apod. a je tedy nutné ve mzdě počítat i s náhradou mzdy. Standardním způsobem pořídíme kartu zaměstnance (v agendě Personalistika). Po doplnění všech hodnot záznam uložíme a v horním pásu karet zvolíme operaci Průměrný výdělek - tlačítko operace stiskneme v dolní části a dále zvolíme Pravděpodobný výdělek.

Poznámka: Pravděpodobný výdělek lze spočítat pouze u těch zaměstnanců, jejichž datum nástupu je shodné s aktuálním mzdovým obdobím a kteří pracují na úvazek 5 dní a 40 hodin. U ostatních zaměstnanců je nutné pravděpodobný výdělek spočítat ručně a doplnit jej do karty zaměstnance.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak nastavit pracovní poměr zdravotnického záchranáře nebo hasiče?

07.01.2023, Zuzana Šimonová

Od 01.01.2023 došlo k novele zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení. Do §5a a §7 byly doplněny vyměřovací základy a sazby odvodu pojistného za zaměstnavatele pro zaměstnance, kteří vykonávají práce člena výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby, operátora zdravotnického operačního střediska a pomocného operačního střediska zdravotnické záchranné služby a záchranáře horské služby (dále jen "zdravotnický záchranář") nebo člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku.

Za tyto zaměstnance bude zaměstnavatel od 01.01.2023 odvádět vyšší sazbu pojistného (26,8%).

DUEL a zdravotnický záchranář nebo člen jednotky hasičského záchranného sboru podniku

V programu DUEL je nutné těmto zaměstnancům přiřadit v personalistice novou kategorii pracovního poměru, u které bude zatržen parametr, že se jedná o záchranáře. Nastavení lze provést v agendě Kategorie pracovních poměrů (Ctrl+G / Kategorie pracovních poměrů).

Všechny výpočty související s odvodem sociálního pojištění zaměstnavatele poté probíhají zcela automaticky. Vyšší sazba pojistného je následně promítnuta i do všech souvisejících tiskových sestav a XML - Přehled o výši pojistného, Mzdové náklady, Výplatní pásky s náklady zaměstnavatele apod.

Poznámka: v programu je připravena kategorie HPPZA - Hlavní pracovní poměr - zdravotnický záchranář

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Slevy na pojistném od 01.02.2023

07.01.2023, Zuzana Šimonová

Podrobný postup pro zadání slevy naleznete zde.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak na import docházky a nepřítomností ze systému ALVENO

28.04.2022, Jaroslav Scharf

Uživatelům, kteří používají (nebo se chystají jej používat) internetový docházkový software ALVENO, jsme připravili návod na nastavení a následné používání ALVENA ve spolupráci s programem DUEL.

Návod najdete zde.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak v programu pracovat s "izolačkou"?

12.01.2022, Zuzana Šimonová

Mimořádný příspěvek mohou obdržet od 1. 3. 2021 do 30. 4. 2021 ti zaměstnanci, kteří mají nárok na náhrady mzdy, a to nejvýše za prvních 14 dní nařízené karantény nebo DPN s nařízenou izolací (dále jen karanténa). Zaměstnanci přísluší příspěvek až 370 Kč za kalendářní den, nejdéle ale po dobu prvních 14 kalendářních dní trvání nařízené karantény.

Podrobný návod Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě (a izolaci) naleznete zde.

Mimořádný příspěvek byl opět schválen od období 1.12.2021 - 28.02.2022. Mohou jej obdržet ti zaměstnanci, kterým byla nařízena karanténa (či nemoc s izolací) od 1.12.2021 včetně a zároveň trvala k 23.12.2021 a později. Čerpat jej mohou ti zaměstnanci, kteří mají nárok na náhrady mzdy, a to nejvýše za prvních 14 dní nařízené karantény nebo DPN s nařízenou izolací (dále jen karanténa). Zaměstnanci přísluší příspěvek až 370 Kč za kalendářní den, nejdéle ale po dobu prvních 14 kalendářních dní trvání nařízené karantény. Podrobný návod výše je aktuální i pro tento příspěvek.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak zadat v programu "stravenkový paušál"?

12.01.2022, Zuzana Šimonová

Příspěvek na stravování (stravenkový paušál)

Novela zákona č. 586/1992 Sb. (o daních z příjmů) umožňuje od 1.1.2021 zaměstnavatelům přispívat zaměstnancům na stravování ve formě peněžitého plnění. Pokud je tento příspěvek ve výši 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin, jedná se o peněžní plnění, které je osvobozeno od daně z příjmů ze strany zaměstnance (a nepodléhá tedy ani zdravotnímu a sociálnímu pojištění). Pro rok 2022 je maximální výše osvobozeného plnění částka 81,20 Kč.

V případech, kdy zaměstnavatel bude zaměstnancům přispívat vyšší částku, než 81,20 je nutné nadlimitní hodnotu ve mzdě zaměstnance zdanit a odvést z této nadlimitní částky sociální i zdravotní pojištění. Z hlediska zaměstnavatele se stále jedná o daňově uznatelný výdaj (bez ohledu na výši poskytovaného příspěvku – dle §24 odst. 2 písm. j bod 4) zákona č. 586/1992 Sb.).

Program DUEL (částka 75,60 byla platná pro rok 2021)

V programu DUEL je možné zadat hodnotu příspěvku do Obvyklých hodnot zaměstnance v agendě Personalistika do sekce Jiné dávky ke mzdě - Denní výše příspěvku na stravování.

V případě překročení maximální osvobozené částky DUEL na toto překročení upozorní varováním W829. Poté je tedy nutné v poli pro příspěvek na stravování evidovat pouze maximální osvobozenou hodnotu (pro rok 2022 tedy 81,20 Kč).

Částku, která převyšuje osvobozený limit budeme evidovat také v Obvyklých hodnotách zaměstnance v agendě Personalistika, ale nyní v sekci Příplatky ke mzdě. Zde doporučujeme zadat text např. „stravné“. Zadáme částku, jež přesahuje 81,20 Kč a typ výpočtu zvolíme KčOD – Odprac. dny (Kč příplatek absolutní částkou). V našem ilustračním případě pro rok 2021 je příspěvek 100 Kč (75,60 + 24,40).

Toto nastavení zajistí výpočet stravného dle odpracovaných dní a zároveň bude ve mzdě zaměstnance tato částka zdaněna a budou z ní spočteny odvody SP a ZP.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak zpracovat vyúčtování daně zaměstnancům a za zaměstnavatele?

12.01.2022, Zuzana Šimonová

V agendě Vyúčtování daně spustíme v horním pásu karet (pod záložkou Agenda) operaci Naplnit. V průvodci naplněním zvolíme naplnění pro Všechny zaměstnance za příslušný rok. Po návratu do agendy Vyúčtování daně pokračujeme takto:

 

1) Zaměstnanci, kteří si vyúčtování daně podávají sami

- u těchto zaměstnanců „odtrhneme“ příznak „Přenést přeplatek daně“ a poté jim vytiskneme Potvrzení o zdanitelných příjmech (tento tiskopis nalezneme buď v tiskových sestavách nebo pod operací PDF)

2) Zaměstnanci, kterým vyúčtování daně zpracovává zaměstnavatel

- jednotlivým zaměstnancům doplníme podklady pro výpočet (např. úroky z hypotéky, školkovné apod.) Zkontrolujeme počet měsíců uplatňovaných dětí a zda je „zatržený“ příznak „Přenést přeplatek daně“. Pokud vyjde přeplatek vyšší, než 50 Kč, dostane se tento přeplatek do první následně zpracované mzdy. Poté těmto zaměstnancům vytiskneme Výpočet daně a daňového zvýhodnění, který nalezneme pod operací PDF.

TIP 1 – po doplnění všech podkladů doporučujeme záznam uzavřít (pomocí operace Uzavřít) – tím zabráníme nechtěnému přepsání nějaké hodnoty.

 

3) Vyúčtování zálohové a srážkové daně zaměstnavatele

- vygenerujeme Vyúčtování zálohové či srážkové daně (tiskopisy nalezneme pod operací PDF nebo XML).

TIP 2 – Vyúčtování zálohové a srážkové daně čerpá hodnoty pouze z agendy Vyúčtování daně. Je tedy nutné evidovat v této agendě všechny zaměstnance, kterým byla v daném roce zpracována alespoň jedna mzda.

TIP 3 – Pokud už v agendě Vyúčtování daně evidujeme záznamy některých zaměstnanců, výběr všech zaměstnanců v operaci Naplnit doplní pouze ty zaměstnance, kteří chybí. Již pořízené záznamy zůstanou beze změny.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak zpracovat ELDP?

26.02.2020, Zuzana Šimonová

Program DUEL disponuje samostatnou agendou pro tvorbu a následné odeslání ELDP na příslušnou ČSSZ. Po vstupu do agendy Evidenční listy (Ctrl+G / ELDP) spustíme v horním pásu karet (pod záložkou Agenda) operaci Naplnit. V průvodci naplněním zvolíme, pro které zaměstnance chceme ELDP vytvořit, za jaké období a pod jakým typem. Operaci dokončíme tlačítkem Pokračovat.

TIP 1: Pokud plníme ELDP hromadně pro všechny zaměstnance, program sám u zaměstnanců, kteří v zadaném období ukončili pracovní poměr, doplní Typ 02 – ukončení činnosti.

 

Po návratu do agendy ELDP můžeme v případě potřeby evidenční listy manuálně upravit. Poté buď evidenční listy vytiskneme nebo exportujeme do XML a předáme zaměstnancům a ČSSZ.

 

TIP 2: „Křížkování“ jednotlivých měsíců probíhá automaticky na základě zpracovaných mezd. Aby toto „křížkování“ a nápočet vyloučených dob proběhl korektně i u žen na mateřské dovolené, je nutné po narození dítěte zadat do agendy Personalistika na záložku 4. Děti toto „nové“ dítě s aktuálním datem narození a až poté zpracovat příslušnou mzdu.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

eNeschopenky v programu DUEL

03.02.2020, Zuzana Šimonová

Pro práci s eNeschopenkami jsem si pro vás připravili podrobný videonávod. Videonávod naleznete zde.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Kde najdu průměrný počet zaměstnanců a podíl osob se ZTP?

15.02.2019, Zuzana Šimonová

Program DUEL obsahuje jak formulář pro Přepočtený počet zaměstnanců, tak pro výpočet podílu osob se ZTP. Oba tyto tiskopisy nalezneme v agendě Měsíční mzdy v tiskových sestavách v sekci Počet zaměstnanců.

1) Přepočet počtu zaměstnanců

- sestava čerpá hodnoty ze zpracovaných mezd a obecný fond pracovní doby je počítán z nastavení týdenního úvazku v agendě Personalistika.

2) Rekapitulace podílu osob se ZTP za období

- sestava čerpá hodnoty ze zpracovaných mezd a úvazek je počítán z nastavení z nastavení týdenního úvazku v agendě Personalistika. Zda se jedná o zaměstnance ZTP program vyhodnocuje dle slev na daních (Invalidní důchod 1. nebo 2. stupně a Invalidní důchod 3. stupně). Pokud je ve zvoleném období v měsíční mzdě zaměstnance tato sleva na daních nenulová (záložka 10. Daň, Insolvence a exekuce), je tento zaměstnanec do sestavy napočítán.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Nedaří se mi naplnit vyúčtování daně zaměstnance

30.01.2018, Zuzana Šimonová

Pokud vám v agendě Vyúčtování daně (Ctrl+G / Vyúčtování daně) zůstává zaměstnanec s nulovými hodnotami, postupujte takto:

1) nulové vyúčtování daně smažte klávesou Delete

2) zvolte operaci Naplnit (Ctrl+3) a až nyní vyberte konkrétního zaměstnance

3) Tlačítkem Pokračovat dokončete operaci.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

U DPP do 10.000 se nenabízí srážková daň

02.01.2018, Zuzana Šimonová

Automatické naplnění srážkové či zálohové daně a zároveň výpočet zdravotního a sociálního pojištění zajišťuje nastavení příslušné kategorie pracovního poměru. V číselníku Kategorie pracovních poměrů (Ctrl+G / Kategorie pracovních poměrů) zkontrolujte a případně upravte kategorii DPP tak, aby ve sloupci Zdravotní i Sociální pojištění byla nastavena hodnota H (jako P, s přihlédnutím k §7a zákona 187/2006). Toto nastavení koriguje jak daň, tak i posouzení částky 10.000 pro odvod ZP a SP.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak zaslat výplatní pásky zaměstnancům e-mailem?

30.01.2022, Zuzana Šimonová

Program DUEL umožňuje hromadné rozesílání výplatních pásek e-mailem. Podrobný postup naleznete zde.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak zpracovat exekuce?

30.01.2018, Zuzana Šimonová

Program DUEL umožňuje plně automatizovaný výpočet exekucí. Připravili jsme pro Vás podrobný postup, který naleznete zde.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak nastavit souběh příjmů?

02.01.2018, Zuzana Šimonová

Podrobný návod naleznete zde.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak pracovat s odstupným?

30.01.2018, Zuzana Šimonová 

1) Minimální výši odstupného zjistíte v agendě Personalistika / Tiskové sestavy / Výpočet minimálního odstupného.

2) V kartě zaměstnance zadejte datum ukončení a zatrhněte pole Odstupné.

3) Při zpracování poslední mzdy daného zaměstnance program automaticky doplní odstupné do mzdy do údaje Příjem mimo pojistné - tento údaj je na záložce č. 6. Hrubý příjem

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

V případě nedosažení minimální mzdy se nepočítá odvod na zdravotní pojištění z minima.

30.01.2018, Zuzana Šimonová

Dopočet zdravotního pojištění z minimální mzdy závisí na nastavení kategorie pracovního poměru. Toto nastavení zkontrolujte v agendě Kategorie pracovních poměrů. U dané kategorie musí být ve sloupci pro odvod zdravotního pojištění uvedena hodnota Z (jako M s doplatkem pojištění) nebo M (jako P, nejméně z min. mzdy).

Z - z rozdílu mezi minimální mzdou a dosaženým vyměřovacím základem hradí celé zdravotní pojištění zaměstnanec.

M - z rozdílu mezi minimální mzdou a dosaženým vyměřovacím základem hradí zdravotní pojištění částečně zaměstnanec, částečně zaměstnavatel.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Proč se mi nenaplnily ELDP?

02.01.2018, Jakub Schneider

Nejčastější příčinou je nevyplnění kódu ELDP ve mzdách za období, které chceme exportovat. Vyplněný kód zkontrolujte v agendě Měsíční mzdy (na záložce 1. Období), kde jej také můžete doplnit.

Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak správně nastavím program Adobe Reader pro tisk ELDP do orig. formuláře?

30.01.2018, Zuzana Šimonová

Při nastavení tisku v programu Adobe Reader je nutné dodržet tyto zásady:

Adobe reader verze 9 a nižší:

  1. v rozsahu tisku zvolíme pouze tisk stránky č. 2
  2. měřítko stránky nastavit na – žádné
  3. zkontrolovat, zda volby Automaticky otáčet a vystředit a Zvolit zdroj papíru podle velikosti PDF nejsou zaškrtnuté
  4. originální tiskopis vložíme do podavače papíru v tiskárně jako formát A4.

Adobe reader verze X a vyšší:

  1. v rozsahu tisku zvolíme pouze tisk stránky č. 2
  2. volby veliikosti nastavit na - skutečná velikost
  3. orientaci nastavit na - výšku
  4. originální tiskopis vložíme do podavače papíru v tiskárně jako formát A4.
Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď

Jak se počítá průměrný výdělek na zápočtovém listu?

02.01.2018, Jakub Schneider

Průměrný měsíční výdělek se podle Hlavy XVIII (§351 - §362) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce zjišťuje v případech, kdy tak stanoví pracovněprávní předpis (např. §67 odst.2 zákoníku práce – pro účel odstupného nebo pro určení výše podpory v nezaměstnanosti) a to tak, že se přepočte průměrný hodinový nebo průměrný denní (směnový) výdělek na jeden měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin (dnů) připadajících v roce na jeden měsíc.

Průměrný měsíční výdělek se tedy nezjišťuje přímo, ale přes průměrný hodinový nebo denní výdělek. Nezjišťuje se také za konkrétní kalendářní měsíc, ale prostřednictvím průměrných údajů za obecný (průměrný) rok.

Zákon neuvádí konkrétní koeficienty pro výpočet průměrného měsíčního výdělku vzhledem k tomu, že by mohly být uvedeny jen jako příklad pro nejčastěji uplatněné délky stanovené týdenní pracovní doby při jejím rozvržení na 5 pracovních dnů v týdnu.

Při stanovení průměrného počtu pracovních hodin (dnů) v měsíci je možné vyjít z následujícího výpočtu (nedojde-li při výpočtu k zaokrouhlení):

Průměrný počet dnů v roce (vzhledem k přestupným rokům): 365,25
Průměrný počet týdnů (365,25 / 7): 52,1785
Průměrný počet týdnů v měsíci (52,1785 / 12): 4,348
Průměrný počet pracovních dnů v měsíci (5 dnů x koef. 4,348): 21,74
Průměrný počet hodin v měsíci (40 hod x koef. 4,348): 173,92

Průměrný hrubý měsíční výdělek pro pracovněprávní účely se vypočítá jako součin průměrného počtu hodin a průměrného hrubého hodinového výdělku zaměstnance:
173,92 (při úvazku 40 hod. týdně) * průměrný výdělek.