Závazky a pohledávky - Jak pořídit fakturu vystavenou (pohledávka)

Aktuální firma | Účetnictví | Aktuální období | Závazky a pohledávky

Obsah | Základní dovednosti | Videonávody | Klávesové zkratky | Rejstřík

Jak pořídit fakturu vystavenou (pohledávka)

Přímé pořízení vystavené faktury (respektive jakéhokoli vystaveného dokladu) do agendy závazků a pohledávek je jednoduché.

Program tak dokáže automaticky připravit vše potřebné a na nás jsou už jen datumy, obchodní partneři a částky.

Poznámka Obvyklejší postup je pořídit fakturu vystavenou v kancelářské nebo skladové fakturaci a do Závazků a pohledávek ji přenést příslušnou operací.

Při ručním pořízení budeme postupovat podle papírové předlohy:

  1. Zadáme datum vystavení a splatnosti dle skutečnosti (pro jeho zadání můžeme využít známé podpůrné funkce údaje typu Datum)

  2. Dokladovou řadu z číselníku vybereme podle jejího významu (k orientaci nám postačí popis dokladové řady a případný účet), v tomto případě to bude doklad fv – faktura vystavená. Číslo faktury bude doplněno automaticky za předpokladu, že máme nastaveno plynulé číslování dokladů. Pro případné odlišení stejných čísel dokladů z různých účetních období můžeme použít Postfix. Program automaticky naplní párovací znak, s nímž budeme pracovat při generování sestav Saldokonta.

  3. Zadáme firmu, s níž pořizovaný doklad souvisí (v budoucnu budeme moci například sledovat platební kázeň jednotlivých obchodních partnerů) a program automaticky doplní bankovní účet (je-li u vybrané firmy v adresáři připraven)

  4. Podle čísla dokladu program automaticky doplní do variabilního symbolu číslo vystavované faktury (v případě potřeby jej můžeme manuálně změnit). Ručně doplníme i ostatní symboly.

  5. Druh účtování vybereme podle aktuální situace. Například pro prodej zboží je v číselníku připraven druh PZ-prodej zboží. V souvislosti s druhem účetní operace se naplní i popis účetní operace a my jej můžeme upravit tak, aby co nejlépe vystihoval aktuální situaci.

Poznámka  Z hlediska důležitosti je druh účetní operace společně s dokladovou řadou tím nejdůležitějším, co je v dokladu obsaženo. Kombinací těchto dvou údajů program získá předpokládanou kontaci pro budoucí zaúčtování.

  1. Jedná-li se o tuzemskou fakturu, ponecháme program, aby doplnil tuzemskou měnu (práce s fakturami v cizí měně jsou popisovány v jiné kapitole).

  2. Datum DPH program naplní podle data vystavení. Záleží na okolnostech, zda datum ponecháme beze změny nebo jej upravíme dle informací na daňovém dokladu.

  3. Skupinu DPH program doplní automaticky podle druhu účetní operace (skupina DPH je jednou z důležitých vlastností každého druhu účetní operace).

  4. Pokud pořizujeme běžný daňový doklad, zadáme základ daně v příslušné sazbě (doklad může obsahovat obě sazby) a program automaticky dopočte daň a částku celkem. Zadáváme-li zjednodušený daňový doklad, zadáme pouze částku celkem v řádku zvolené sazby a program zpětně vypočítá základ daně i daň v souladu s ustanoveními zákona o DPH.

Upozornění  Do nulové sazby patří pouze plnění osvobozená od DPH.

  1. Pro případné pozdější rozlišení můžeme doplnit také údaje Středisko, Výkon a Zakázka.

  2. Záznam uložíme.

Ostatní pracovní postupy

  1. Jak evidovat neuhrazené závazky a pohledávky předešlých let.

  2. Jak pořídit fakturu došlou (závazek).

  3. Jak pořídit fakturu vystavenou (pohledávka).

  4. Zaúčtování závazků a pohledávek.

  5. Jak zjistit aktuální stav dokladu.

  6. Jak vytvořit dobropis.

  7. Jak vytvořit vrubopis.

  8. Jak pracovat se zálohovými fakturami.

  9. Jak zaplatit závazek nebo pohledávku.

  10. Jak vytvořit vzájemný zápočet.

  11. Haléřové vyrovnání.

  12. Kurzové rozdíly.

  13. Přecenění neuhrazených závazků a pohledávek k datu.

  14. RPDP v závazcích a pohledávkách.

  15. Jak na Platební kalendář.

  16. Import do Zap ze souboru.

Související témata

Závazky a pohledávky